Fotowoltaika

Rekuperatory w bateriach i kolektorach słonecznych

Energia z promieni słonecznych to jeden z częściej wykorzystywanych rodzajów energii odnawialnej. To właśnie tłumaczy popularność baterii słonecznych oraz kolektorów słonecznych znajdujących się na dachach wielu domów. Oczywiście nie wolno zapominać, że także i te urządzenia mogą działać, ponieważ wbudowane są w nich rekuperatory - to właśnie one są odpowiedzialne za wymianę ciepła z promieni słonecznych.

Jak zbudowane są wymienniki ciepła znajdujące się w coraz częściej używanych kolektorach słonecznych? Zwykle konstruuje się je z metalowych rurek - stalowych lub miedzianych. Niektóre elementy oczywiście wykonane są z tworzywa sztucznego. Taki rekuperator przymocowany jest do absorbera kolektora słonecznego, czyli płyty blaszanej, na którą padają promienie słoneczne.

Sprawność kolektora słonecznego w dużej mierze zależy od zamontowanego rekuperatora. Zasadniczo istotne jest tutaj, jak wielka jest powierzchnia stykania się ze sobą blachy absorbera i wężownicy. Nie trzeba chyba mówić, że większa powierzchnia styczności automatycznie oznacza większą wydajność cieplną całego kolektora. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy zastanawiać się nad konkretnym modelem.