Wydajność chłodnic

Last modified date

Nieprosto przedstawić sobie czynności w teraźniejszym świecie bez użytkowania maszyn służących do schładzania powietrza. Lodówki, zamrażarki, chłodnie, klimatyzatory i dziesiątki alternatywnych maszyn sterowanych automatyką gwarantują ludziom konserwowanie żywności, wspomagają przemysł spożywczy i tworzą komfort w naszych domach i mieszkaniach.

Właściwie każde narzędzie chłodzące oparte jest o chłodnicę, jaka odbiera ciepło dzięki rozmaitym wymiennikom. Są to urządzenia służące do wymiany ciepła pomiędzy rozmaitymi płynami oraz gazami. Zrobione zostały z tworzyw, które są dobrymi przewodnikami ciepła.

Wydajność wymiennika ciepła jest tym większa im większą posiadają powierzchnię, która pomaga do wymiany energii cieplnej. Zwiększanie powierzchni opiera się na ożebrowaniu, bądź stosowaniu wężownic. Zainstalowana w chłodnicy automatyka reguluje szybkość przepływu czynnika chłodzącego przez chłodnicę uzyskując odpowiednią sprawność urządzenia.

Wymienniki ciepła posiadają najróżniejszą budowę. Charakteryzuje się na przykład wymienniki rurowe, płaszczowo-rurowe, płytowe, spiralne, lamelowe czy też pojemnościowe. Substancje gazowe i ciecze stykają się z przewodnikiem płynąc przeciwprądowo, współprądowo i krzyżowo. Automatyka dozuje przepływy dbając o skuteczność chłodzenia.

Zastosowanie określonego wymiennika zależne jest od faktu, czy ciepło musi być odbierane od gazu czy od cieczy. Ogromne znaczenie ma ponadto to, czy wymiennik może dopuszczać mieszanie się warunków, albo taki proces jest niewłaściwy. W wypadku urządzeń chłodniczych zastosowane urządzenia są sterowane przez automatykę, która analizuje wyniki oraz stanowi o włączeniu oraz wyłączeniu przepływu warunków przez wymiennik oraz o poziomie intensywności tegoż procesu.

admin