Czym są rekuperatory dachowe i gdzie się je najczęściej wykorzystuje?
Nowoczesne rozwiązania w budownictwie w większości powstają po to, by później mieszkanie w takim domu generowało jak najmniejsze koszty, a przy tym było niekiedy również bezpieczne dla środowiska naturalnego. Jednym z takich rozwiązań a jednocześnie urządzeń ułatwiających taki zabieg są rekuperatory dachowe. Sam rekuperator to maszyna, której zadaniem jest odzyskiwanie ciepła w systemach wentylacyjnych.
Na takiej zasadzie działania opierają się również bardziej wyspecjalizowane rekuperatory dachowe. Funkcją systemu wentylacyjnego jest wydmuchiwanie powietrza poza budynek i dostarczanie nowego. Podczas tego procesu z budynku „ucieka” również i ciepło, dlatego potrzebne są rekuperatory dachowe, stanowiące nic innego jak wymienniki ciepła. Oczywiście istnieją różne konstrukcje rekuperatorów, co dostosowuje się w zależności od potrzeb konkretnego budynku.
Rekuperatory dachowe czy jakiekolwiek inne są zresztą obowiązkowym elementem systemów wentylacyjnych w budynkach, w których na co dzień przebywa powyżej 100 osób. Nie należy ich jednak traktować jako zło konieczne, ponieważ wydatek zainstalowania rekuperatora jest jednorazowy, a pozwala w przyszłości zaoszczędzić sporo pieniędzy. Budynek bowiem wykazuje mniejsze straty ciepła, a to przekłada się nie tylko na jakość powietrza wewnątrz, ale i na wydatki w sezonie grzewczym.
Jak nietrudno się domyślić, rekuperatory wykorzystuje się między innymi w dużych firmach. Hale produkcyjne, biurowce i tym podobne powierzchnie muszą być rekuperowane. To samo dotyczy chociażby szkół, uczelni czy dworców.